Dünyada Neler Oluyor?

1-10 ŞUBAT

Archiprix International

Uluslararası Archiprix 2017 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması’nın bu yıl 9. Basamağı Hindistan’ın Ahmedabad kentindeki CEPT Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Mimarlık ve şehir planlama öğrencilerinin başvurduğu bu program dünyanın çeşitli yerlerinden 385 proje ile birbirinden farklı ilginç ve özgün projelerin tanıtılması ve değerlendirilmesine olanak sağlamasıyla mimarlık camiasında önemli bir yere sahip.

7 ŞUBAT

Where They Create: Japan

Profesyonel fotoğrafçı Paul Barbera’nın Japonya’nın önde gelen mimarları ve tasarımcılarının çalışma ortamlarını kadrajına alması ile oluşturulan Where They Create serisi Heather Corcoran’ın moderatörlüğünde Masashi Kawamura, Qanta Shimizu ve Matthew Waldman’ın katılımı ile panel söyleşi şeklinde New Yorklular ile Japon Kültür’de buluşuyor. Seri bünyesinde Toyo Ito, Tadao Ando, tasarım stüdyosu Nendo ve sanatçı Mariko Mori’nin de çalışma ortamlarına da göz atma fırsatı buluyoruz.

7 ŞUBAT

eVolo 2017 Skyscraper Competition

9-10 ŞUBAT

Living and Sustainibility

Londra South Bank Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek konferansta “Yaşam ve Sürdürülebilirlik” başlığı altında çevresel parametrelerin tasarıma ve yapı uygulamalarına yansıma ile elde edilen verilerin kritiği yapılacak. Konut, ticari bina, kentsel tasarım ve şehircilik alt başlıkları ile endüstriyel kavramlara da değinilerek kentsel sorunlara çözümler sunmayı hedefliyor.

12 ŞUBATTA BİTİYOR

Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings

Serpentine Sackler Galerisi’nde, Zaha Hadid’in resimleri ve çizimlerinden oluşan sergi bir dizi deneysel sanal gerçekliklerden oluşuyor. Serpentine Sackler Galerisi’nin de Zaha Hadid’in Londra için tasarladığı ilk bina olması da serginin daha da cezbeden bir yönü olmayı başarıyor. 12 Şubat’a kadar gidip görmede ve Zaha Hadid’in iç dünyasını kendi gözlerinizle görüp tecrübe etmenizde fayda var

18 ŞUBAT

World Information Architecture Day

18 ŞUBATTA BİTİYOR

MPavillion

Studio Mumbai projesi olarak oluşturulan Melbourne’daki MPavillion, Avusturalya’nın en büyük bambu yapısı olarak 18 şubata kadar atölye çalışmalarına, gösterilere ve enstalasyonlara yer vermeye devam edecek.  7 km bambu, 50 ton taş ve 26 km ip ile inşa edilen bu yapı geleneksel Hint törenlerinde görülen bir dekoratif kule barındırmaktadır. Ayrıca düz ve boşluklu kare tavanı ile yeryüzü ve gökyüzünü arasında bir bağlantı sağlanmaktadır.

19 ŞUBAT

Archifutures

Future Architecture Platform bünyesindeki aktivitelerin kitap haline getirerek dijital ortama sunulması ile birlikte Archifutures başlığı oluşturulup 17 Şubat-31 Ekim arası kullanıcılara erişim sunmaktadır. Bir yıllık arşivi ile birlikte iki kısımdan oluşan dijital kaynak, okuyuculara çağdaş mimari söylemler de sunarak zengin bir içerik sağlamaktadır.

25 ŞUBAT

Architecture Tour: National Theatre

Denys Lasdun tarafından tasarlanan ve İngiltere’de savaş sonrası modernizme öncülük eden yapılardan birisi olan National Theatre’ı keşfetme fırsatını bulabilirsiniz. Royal Institute of British Architects’in katkılarıyla geçekleştirilen bu turda, brütalist mimari ile ilgili fikirlerinizi paylaşmaktan kaçınmayınız.

28 ŞUBATTA BİTİYOR

At The Waters Edge

New Zealand Maritime Museum’daki sergide University of Auckland’s School of Architecture 3. sınıf öğrencilerinin çalışmalarını görme fırsatı bulabilirsiniz. Geleceğin şehir silueti ile ilgili ürettikleri projelerle geleceğe dönük ürünler tasarlayan mimarlık öğrencileri, Jaqui Knowles küratörlüğünde çizim ve modellerini geleceğin evrimi ile şekillendiriyor

 

Advertisements