Dünyada Neler Oluyor?

11 OCAK

Elbphilharmonie Konser Binası

İsviçreli ünlü mimarlık ofisi Herzog & de Meuron’un mimari projesini üstlendiği kentin müzikal simgesi olmaya aday Elbphilharmonie konser kompleksi binası resmi olarak 11 Ocak’ta Almanya’nın Hamburg kentinde halka açılıyor.

2007 yılında başlanan inşaatta zaman zaman yaşanan teknik zorluklardan ötürü ortaya çıkan aksaklıklar projenin gecikmesine sebep olsa da Elbe nehri kıyısında konumlanan ve eskiden antrepo olarak kullanılan 1960’larda mimar Werner Kallmorgen’ın tasarladığı kırmızı tuğla binanın üstüne konumlanan dalgalı bitişlere sahip cam bir cepheden oluşan bu seçkin yapı geleneksel ve modern mimarinin izlerini barındırarak olağanüstü bir akustik tecrübe sunuyor.

14 OCAK

Domotex Zemin Ürünleri Fuarı

Yeni malzemeler, yaratıcı çözümler ve etkileyici tasarımlar sunan Domotex Fuarı 14-17 Ocak’ta Almanya’nın Hannover kentinde altmışın üzerinde ülkeden gelen neredeyse bin üç yüz elli sergi ile dört gün boyunca mimarlar, tasarımcılar ve iç mekân uzmanlarıyla buluşuyor. İlk gün, özel konuk olarak ağırlanan İsviçreli tasarımcı Alfredo Haberli’nin ‘Gelecekteki Yaşantı’ konuşması ile başlayıp ikinci gün ‘Genç Tasarımcılar Trendtable’ ile devam ediyor. ‘Mekân ve Akustik’ teması altında iç tasarımcı Profesör Rudolf Schricker ile devam eden fuar ‘Danışmanlık ve Sürdürebilirlik’ metni ile çeşitli tartışmalara yer vermeyi hedefliyor.

20 OCAK

Mimarinin Uzun Gecesi

BAU Mimarlık Fuarı’nın 2017 programı dâhilinde gerçekleştirilen Mimarinin Uzun Gecesi Almanya’nın başkenti Münih’te 20 Ocak’ta üç binden fazla katılımcı ile Münih’te yetmişten fazla binayı keşfetmek üzerine kurgulanıyor.

21 OCAK

Toronto Kış Enstalasyonu

Toronto’nun Queens Quay West rıhtımında 21 Ocak – 26 Şubat tarihleri arasında beş adet kış zamanı sanat enstalasyonuyla kentsel kıyıyı kışın soğuk aylarında tecrübe etmeye teşvik eden “Buzkıranlar” sergisi ile insanları, şehir ile bütünleştirmeyi hedefliyor. Sergi içerisinde RAW’dan ‘Leewaard Fleet’, Polymetis’ten ‘ICEBOX’, Platant’tan ‘Winter Diamonds’, Curio Art Consultancy and Jaspal Riyait’tan ‘Incognito’ ve Ferris + Associates’tan ‘Tailor Twins’ yer alıyor.

22 OCAK’TA SONA ERİYOR

Rêveries Urbaines

Tasarımcı kardeşler Ronan Bouroullec ve ErwanBouroullec’ın kentsel gelişim projesi altında oluşturduğu ütopik diorama serilerinde kentsel gelişimi keşfetmek amacı ile tasarladığı Almanyan’nın Rhein kentindeki Vitra Tasarım Müzesi’ndeki ‘Rêveries Urbaines’ sergisi 22 Ocak’ta ziyaretçilere kapısını kapatıyor. Kent ile doğanın etkileşimini gözler önüne seren sergi, olası kentsel geliştirme çözümleri üzerine odaklanırken halka açık mekânlar doğrultusunda oluşturduğu çeşitli filmlere ve modellere yer veriyor.

22 OCAK’TA SONA ERİYOR

Amsterdam Işık Festivali

Amsterdam’da iki farklı rota üzerine konumlanan ve uluslararası sanatçı, tasarımcı ve mimarların ürünlerinden oluşan festival katılımcılara birbirinden farklı deneyimler sunmakla beraber ışık manipüleleri ile etkileşimli ve yenilikçi enstalasyonlar ortaya koyuyor.

31 OCAK’TA SONA ERİYOR

Mimarinin Gücü

San Diego Sanat Müzesi’nde “Mimarinin Gücü” başlığında Amerikalı mimar Louis Kahn’ın20 yıllık bir süreci çerisindeki eserlerini gözler önüne seren film, mimari model, çizim, fotoğraflarla oluşturulan bu sergi Kahn’ın daha önce tecrübe etmediğimiz yaşamına ışık tutar nitelikte.  Sergiyi son olarak 31 Ocak’ta gezebilirsiniz.

Advertisements